zavřít

Péče po propíchnutí

Péče o čerstvě propíchnuté ouško

Vaše princeznička už se pyšní novými náušničkami a to nejhorší už je za vámi. Pojďme se společně podívat, jak o ranku pečovat, aby se co nejdříve zahojila.

Jak se o ouško starat

Obecně spíše platí, že by se propíchnuté dírky měly nechat v klidu a s novými náušničkami by se nemělo příliš hýbat. Před jakoukoliv manipulací s náušnicí nebo ouškem si vždy pečlivě umyjte ruce mýdlem, nejlépe antibakteriálním.

Vodě se po zákroku vyhýbat nemusíte. Kojenecké plavání lze absolvovat už druhý den a u běžného plavání by se měla doba koupání zkrátit na půl hodiny nejdéle. Hlavu můžete dětem mýt také již druhý den po zákroku.

Méně je někdy více aneb Co nedělat

Že v jednoduchosti je krása nebo že méně je někdy více jsou zlatá pravidla, která platí pro většinu situací v našem životě. Po propíchnutí náušniček není potřeba vyhledávat co nejvíce možných léčebných procedur a prostředků, které hojení urychlí. 

Čemu je dobré se po propíchnutí vyvarovat a proč?

  • Zbytečnému sahání
    Každým zbytečným kontaktem s rankou se zvyšuje možnost zanesení infekce.

  • Nadbytečnému používání krémů
    Krémy a mastičky se mohou usadit v okolí dírky a bránit tak proudění vzduchu. Navíc se na nich snadno zachytí nečistoty, které mohou způsobit infekci.

  • Léčení Framykoinem
    Framykoin je mast s antibiotiky a měla by se používat pouze na doporučení lékaře, a to na zánětlivá onemocnění kůže. Zbytečným používáním antibiotik akorát zvyšujete odolnost proti těmto látkám. Pokud je kůže v oblasti vpichu suchá, pouze lehce namažte okolí dírky mastmi podporujícími hojení, například s panthenolem.

  • Protáčení náušnice
    Protáčení náušniček v čerstvé ráně může být bolestivé. Šperky se vyrábí z nepřilnavých materiálů, takže se nemusíte bát, že by ke kůži přirostly. Po několika dnech od propíchnutí se náušnice v oušku uvolní a samy začnou rotovat.

  • Používání alkoholu či lihu
    Alkohol a líh pokožku zbytečně vysuší a ta potom může začít šupinatět nebo se na ní začnou vytvářet lehké prasklinky. Tyto prasklinky bývají ideálním místem pro vstup infekce.

Když se infekci neubráníte

Menší otoky, zarudnutí a citlivost ouška jsou v prvních dnech normální. Dlouhodobá bolest nebo otok však můžou být znakem infekce. Podle čeho můžete poznat, že jde o infekci?

  • Krvácení
  • Náušnice se v uchu zasekne
  • Horečka
  • Silná bolest a otok
  • Hnisavý, lepkavý výtok a krusta v okolí dírky
    Světlý tkáňový mok, který vytéká z dírky, značí, že se rána hojí. Pokud se jeho barva změní a má žlutou či nazelenalou barvu, měli byste zpozornět. Jedná se pravděpodobně o hnis a dírka je zanícená.

To, na co je potřeba dát při propichování především pozor, je, aby se vše provádělo technicky správně, byly dodrženy hygienické podmínky a dírky byly umístěny symetricky.

Sdílejte projekt