zavřít

Druhy zapínání naušniček

Druhy zapínání náušnic

Hlavní fakt, se kterým musíte při pořizování prvních náušnic počítat je, že vaše malá slečna bude zkoušet odolnost šperku, seč jí síly budou stačit. Musíte tedy myslet na to, aby dobře držel a zároveň nebylo možné, aby se o něj poranila.

Další složkou, co se bezpečnosti týče, je nutnost minimalizovat riziko nebezpečí alergických reakcí.

Představíme vám teď několik druhů zapínání společně s doporučením, pro jaký věk je nejvhodnější.

Brizura

zapínání brizura

Zapínání typu brizura je umístěné vpředu šperku. Na hlavě (ozdobě) dětské náušnice je nahoře očko, do kterého se uchycuje pohyblivá část brizury. Ta je přichycena vzadu na hlavě náušničky, takže zapínání jako takové nijak nenarušuje vzhled šperku.

Zároveň při dostatečném napružení brizury je náušnička pevně zajištěna. Z hlediska dětských šperků je tento druh zapínání nejvhodnější pro malé princezny, občas se mu dokonce přezdívá dětské zapínání. Tento typ má v České republice velkou tradici.

 • Toto zapínání je velice odolné proti ztrátě. Brizury mohou být používány na dětských náušnicích již pro miminka a v závislosti na velikosti boltce ho lze využít až do školního věku (obvykle minimálně do 6-8 let).
 • Zapínání je velice křehké, a proto je nutné si dát pozor především při prvním zapínání.

Věkové doporučení: od 3 měsíců do 3 let

Prohlédněte si náušnice se zapínáním typu brizura.

Puzeta

zapínání puzeta

Uzávěr ve tvaru puzety se u tohoto typu zapínání navléká na dřík (tyčku) náušnice, který je připevněn zezadu na náušnici. Dřík je opatřen zářezem, do kterého puzeta zapadne. Puzeta je pak na něj navlečena (po protáhnutí boltcem) přes kruhový výřez, což zabraňuje uvolnění.

 • Pokud se náušnice dítěti o něco zachytí, uvolní se snadněji, což může zabránit případnému poranění ucha. Zapínání je velice lehké a tudíž cenové přístupnější. Další výhodou je malá váha a jednoduchost.
 • Hlavní nevýhodou je nebezpečí uvolnění náušnice, což je problém hlavně u dětských náušnic, kde nehrozí jen ztráta, ale i případná rizika při spolknutí šperku. 

 • Další nevýhodou puzety může být i větší riziko reakce na šperk vzhledem k tomu, že hlava náušnice přímo přiléhá k uchu. A pokud nositelka v náušnicích spí, může být puzeta i nepohodlná.

Věkové doporučení: od 6 měsíců

Podívejte se na náušničky se zapínáním puzeta.

Balónek nebo také šroubek

zapínání šroubek

Dřík (tyčka) náušnice je v tomto případě opatřen závitem, na který se našroubuje uzávěr ve tvaru balónku. Tím se zabraňuje hlavní nevýhodě puzety, tedy nebezpečí ztráty náušnice. V Čechách je tento typ zapínání velmi oblíbený.

 • Náušnice je připevněna velmi bezpečně a téměř nehrozí její ztráta.
 • Kvůli šroubovacímu systému se nasazuje hůře. Další malou nevýhodou je, že se do uzávěru mohou lehce zachycovat nečistoty, např. mýdlo nebo krém, takže je potřeba jej pravidelně čistit.

Věkové doporučení: od 6 měsíců

Prohlédněte si náušničky se zapínáním na šroubek.

Klapka

zapínání klapka

Zapínání je umístěno na zadní straně náušnice a je opatřeno klapkou, která náušnici uzavře a brání tak jejímu otevření a ztrátě. Obecně se toto zapínání u náušnic používá nejčastěji. Je vhodné pro větší slečny. Je velmi populární v Německu a západní Evropě.

 • Velice jednoduché na zapínání. Výhodou je také snadné používání, bezpečnost proti samovolnému vypadnutí a estetický dojem, kdy zapínání nijak nenarušuje vzhled náušnice.
 • Je váhově těžší, cena je tedy vyšší. Není vhodné pro miminka.

Věkové doporučení: od 5 do 12 let

Vyberte své holčičce náušničky s klapkou.

Dudlík

zapínání dudlík

Dudlík je inovativní řešení pro zapínání náušnic. Spojuje výhody zapínání typu puzeta a balónek. Obdobně jako u zapínání typu puzeta se uzávěr nasadí jedním tahem na dřík (tyčku), který je opatřen drážkou. Rozepnout ho ale musíte šroubovacím pohybem stejně jako balónek.

 • Zapínání je velice bezpečné a nezanáší se nečistotami.
 • Váha tohoto zapínání je vyšší, a tak i jeho cena. Není vhodné pro miminka.

Věkové doporučení: od 5 do 12 let

Sdílejte projekt