zavřít

Nastřelit, nebo propíchnout

Nastřelit, nebo propíchnout

Vaše malá holčička se už těší na své první náušničky? Jedna z věcí, kterou budete muset kromě jiného rozhodnout, je, jaký způsob vpichu zvolíte. Nabízejí se dvě možnosti – klasické propíchnutí ouška jehlou, nebo poněkud novější metoda nastřelení náušniček.

Propíchnutí jehlou

Obecně spíše platí, že by se propíchnuté dírky měly nechat v klidu a s novými náušničkami by se nemělo příliš hýbat. Před jakoukoliv manipulací s náušnicí nebo ouškem si vždy pečlivě umyjte ruce mýdlem, nejlépe antibakteriálním.

Vodě se po zákroku vyhýbat nemusíte. Kojenecké plavání lze absolvovat už druhý den a u běžného plavání by se měla doba koupání zkrátit na půl hodiny nejdéle. Hlavu můžete dětem mýt také již druhý den po zákroku.

Jak to probíhá:

Na propíchnutí si přinesete vlastní náušničky, které by se měly nechat naložené v lihu po dobu 24 hodin. Nejdříve ze všeho se ucho pořádně vyčistí a vydezinfikuje.

Aby byl vpich co nejpřesnější, nejdříve se černou tečkou vyznačí bod, ve kterém by měla být náušnička. Poté se jehla nebo kanyla propíchne zvoleným bodem, vytáhne a dovnitř se vsune vámi vybraná náušnička. Během celého procesu většinou holčička sedí mamince na klíně. Ta může dítěti přinést hračku, kterou ho rozptýlí, případně utěší.

Je důležité, aby byla hlavička holčičky po dobu propichování zafixovaná a nehýbala se, aby nedošlo k poranění nebo špatnému vpichu.

Výhody:

  • Propichování ucha je o něco levnější než nastřelování
  • Za propíchnutí jehlou se platí zhruba 200 - 400 Kč, za nastřelení většinou zaplatíte 600 – 800 Kč

Nevýhody

  • Propíchnutí je lehce bolestivější než nastřelení.

Nastřelení náušnic

Nastřelení náušnic

Nastřelování náušniček je modernější metodou vpichu, při které se používá speciální nastřelovací pistole. Při této metodě se vždy používá speciální náušnička, která je uložená ve sterilním obalu. Materiály, které se pro nastřelování nejčastěji využívají, jsou chirurgická ocel, lékařský plast a titan.

Náušničky se doporučuje v uchu nechat zhruba 6 týdnů (přibližná doba hojení). Po úplném zahojení doporučujeme náušničky vyměnit za zlaté, které se budou vaší holčičce líbit.

Jak to probíhá:

Stejně jako u propíchnutí se nejdříve ucho řádně vyčistí a vydezinfikuje. Před samotným nastřelením se fixem vyznačí místo budoucího vpichu. Když je místo vyznačené, přidrží se holčičce hlavička tak, aby se nehýbala, k uchu se přiloží nastřelovací pistole, která jedním zmáčknutím propíchne dírku i protáhne náušničku a je hotovo.

Výhody:

  • Samotné nastřelení náušniček je velmi rychlé a méně bolestivé. Náušnička už se nemusí provlékat ouškem zvlášť, projede dírkou rovnou při nastřelení
  • Cena za nastřelení je včetně náušniček
  • Zákrok je velmi rychlý – trvá asi 2 sekundy
  • Ucho při nastřelení vůbec nekrvácí
  • Ranka téměř nehnisá

Nevýhody:

  • Zhruba prvních 6 týdnů je nutné mít v uchu náušničky pro nastřelování. Ty, které, jste si vybrali, budete moci nandat až po úplném zahojení.
  • Nastřelení vás vyjde o něco dráž než propíchnutí jehlou

Rozhodnutí je na vás

S každou metodou se pojí jisté klady i zápory. Obě jsou však bezpečné, pokud je provádí odborník. Rozhodnutí, kterou z nich zvolíte, je potom pouze na vás.

Hodně štěstí při výběru!

Sdílejte projekt