zavřít

Kdy nechat propíchnout

Kdy nechat propíchnout ouško

Správný čas

V případě, že máte to štěstí, že se zrovna vám narodila dokonalá malá princezna, se určitě časem dostanete k ožehavé volbě - náušničky, nebo bez nich? Kdy je ten správný čas?

Nehrozí jí z toho celoživotní šok? Neměli bychom nechat rozhodnutí na ní? Nebude případná péče o propíchnuté ouško v tak nízkém věku složitější? Pokusíme se vám odpovědět na většinu těchto dotazů.

Čím dříve, tím lépe? Ne v tomto případě

Většina odborníků radí, aby rodiče začali otázku náušniček řešit nejdříve po třetím měsíci, kdy už má holčička za sebou očkování proti hexavakcíně, která mimo jiné chrání proti tetanu. I když bude vše pečlivě provádět odborník a riziko infekce je téměř nulové, doporučujeme to nepodcenit a nenechávat miminku uši propíchnout dříve.

1 000 lidí = 1 000 názorů

Potom, co má vaše dcerka nejdůležitější očkování za sebou, je otázka nejvhodnějšího období pro první náušničky spíše individuální.

Někteří rodiče preferují věk zhruba do jednoho roku, kdy se holčička málo hýbe, netahá se za ouška a ranka se tak rychleji zahojí. Jiní nevidí problém v aplikaci náušniček už v porodnici. Tato varianta je ale čím dál vzácnější. Najde se také nemalé množství zastánců názoru, že by se ouška měla propichovat až v době, kdy z toho má holčička rozum a dokáže sama říci, jestli o náušničky stojí, nebo ne.

Zdraví až na prvním místě

Nejdůležitější samozřejmě je, aby nešlo o rozhodnutí unáhlené, a vše jste si dobře promysleli. Je také potřeba brát v úvahu, jestli je vaše holčička zdravotně v pořádku a neprodělává zrovna v dané době žádnou nemoc.

Sdílejte projekt